Beyaz eşyalar arasında en önemli ürünlerden bir tanesi buzdolaplarıdır. Buzdolapları tüketiciler için olmazsa olmaz bir üründür. Bu nedenle buzdolaplarında meydana gelen arızalar en kısa sürede giderilmelidir. Tüketiciler ürünlerinin bozulmaması için buzdolaplarında meydana gelen arızaların en kısa sürede giderilmesini istemektedir. Peki buzdolapları neden arızalanır? Buzdolabı arıza nedenleri nelerdir?

Buzdolapları tüketicilerin evlerinde veya işyerlerinde gıdalarının bozulmaması ve uzun süre sağlıklı bir şekilde muhafaza edilmesi için kullanılan son derece önemli bir beyaz eşyadır. Her beyaz eşyada olduğu gibi zaman zaman buzdolaplarında da arızalar meydana gelmektedir. Peki Buzdolabı arıza nedenleri nelerdir?

Buzdolabı Soğutmama Problemi

Buzdolaplarının en temel işlevi soğutma görevidir. Buzdolapları soğutma sistemiyle birlikte gıdaları taze tutmaktadır. Ancak bazı buzdolaplarında az soğutma ya da hiç soğutmama gibi arızalar meydana gelmektedir. Bu sorun genellikle termostatın veya soğutma sisteminin arızalanmasından kaynaklıdır.

Su Sızıntısı veya Damlama

Buzdolabı arıza nedenlerinden bir tanesi de su sızıntısı veya damlamadır. Bu sorun buzdolabının içinde veya dışında görülebilir. Bu arıza genellikle su tesisatında ya da buz üretme sisteminde görünmektedir. Su filtresinin düzenli olarak değiştirilmesi bu arızanın önüne geçebilir.

Buz Yapıcı Problemleri

Tüketicilerin en çok şikayetçi oldukları arızalardan bir tanesi de buz yapıcı problemleridir. Buzdolaplarının genellikle üst kısımlarında yer alan buz yapma bölümlerinde meydana gelen sorunların nedenlerinden bir tanesi buz yapma işlemi için gerekli olan suyun mekanizmaya ulaşmamasından kaynaklıdır. Arızanın bir diğer nedeni ise buz üretme mekanizmasının donmasıdır. Bu ve benzeri durumda su hattının kontrol edilmesi gerekmektedir. Buz yapma mekanizmasının temizlenmesi de çözüm için bir diğer seçenektir.

Elektrik Bağlantıları ve Güç Sorunları

Bu sorun genellikle elektrik kesintilerine bağlı bir sorundur. Buzdolapları çalışır durumda iken elektriğin kesilmesi buzdolaplarının arızalanmalarına neden olabilir. Tüketiciler bu sorunla karşılaşmamak için akım koruyucu priz kullanmaktadır. Yetkili servisler de kurulum esnasında tüketicilere akım koruyucu priz önermekte, bu ürünlerle birlikte beyaz eşyaların daha uzun süre kullanılacağı ileri sürülmektedir.

Gürültü Problemleri

Buzdolabı arıza nedenlerinden bir tanesi de gürültü problemidir. Gürültülü bir şekilde çalışan buzdolapları tüketiciler için rahatsız edici olmaktadır. Bu sorunun en büyük nedenleri fan moturunun arızalanması ve kompresörün aşırı çalışmasıdır. Buzdolaplarının düzensiz yüzeyde sabit bir şekilde durmuyor oluşu da buzdolaplarının gürültülü çalışmasına neden olabilir.

Buzdolabı arızaları günlük yaşamı olumsuz etkilemekte bu nedenle kısa sürede çözüme kavuşturulmalıdır. Buzdolaplarının uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanılması için yetkili servisin uyarıları dikkate alınmalıdır.

 

Merkez Beyaz Eşya Servis

Merkez Beyaz Eşya Servis Beyaz Eşya Tamir Servisi güvenilir servis ağı ile hizmetinizde. İhtiyaç duyulan servis hizmeti Merkez Beyaz Eşya Servis ile yanınızda.