Beyaz eşya servis ücreti yasal mı?

Buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi fırın, setüstü ocak gibi yaşam alanları için büyük önem taşıyan ürünlere dair merak edilen soru: Beyaz eşya servis ücreti yasal mı? Beyaz eşya servisi hangi haklara sahip? İşte detaylı yanıtlar...

İlk zamanlarında genellikle söz konusu rengin kullanılması nedeniyle beyaz eşya olarak isimlendirilen ev eşyası makineleri, yaşam alanlarının vazgeçilmezleri arasında. Farklı kategorilere ayrılan ve günümüzde onlarca farklı renk seçeneği ile sunulan beyaz eşyalar arasında buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi fırın, setüstü ocak, ısıtıcı, soğutucu gibi ürünler bulunuyor. Gelişmişlik seviyesine işaret eden beyaz eşyalar Türkiye’de yaygın olarak tercih ediliyor. Hemen her ev ve iş yerinde buzdolabı, setüstü ocak, fırın gibi beyaz eşyaları görmek mümkün.

Beyaz eşyalar kimi nedenlere bağlı olarak arızalanabiliyor. Bu noktada ilk olarak beyaz eşya servisi ile ilgili hizmetlere başvuruluyor. Bu kapsamda da beyaz eşya servisi, servis ücreti talep edebiliyor. Peki burada yasal çerçeve nedir, söz konusu fiyatlandırmalar neleri içeriyor ve merak edilen en önemli sorulardan biri olarak beyaz eşya servis ücreti yasal mı?

Beyaz eşya servis ücreti yasal mı?

Beyaz eşya servis ücreti yasal mı, tüketicilerin merak ettiği sorulardan biri. Beyaz eşya servisi tarafından bu yönde belirlenen fiyatlandırmalar yasalarla belirlenmiş kıstaslara tabi. Ek olarak servisler, yerinde tespit öncesinde tüketiciyi konuya ilişkin fiyatlar hakkında bilgilendirir. Basit arıza tespitleri telefon yoluyla da yapılabilmektedir, bu durumda servis ücreti olmaksızın tamir aşamasına geçilebilir. Peki beyaz eşya servis ücreti yasal mı?

İlgili yasa ne diyor?

Beyaz eşya servisi ücretlendirmeleri eğer garanti süresi dolduysa yasaldır. 2014 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği’nin değişen RG-12/2/2020-31037)(1) nolu maddesine göre servisler, garanti süresi içerisinde tüketicilerden nakliye, elemanlarının ulaşım gideri gibi ücretler talep edemezler. Ancak garanti süresi dolduğunda birçok gider kalemini içerisinde bulunduran servis ücreti tüketiciden talep edilebilir. Bu talep, ayni özellik taşımayan bir durumla ilgilidir, zira arıza için iletişim sağlandıktan sonra ilgili adrese servis uzmanları tarafından ulaşılır, yerinde inceleme, analiz, vb. hizmetler verilir ve tüketiciye ayrıntılı bilgilendirmeler yapılarak tamir aşamaları hakkındaki detaylar aktarılır.

Beyaz eşya servis ücreti neye göre belirlenir?

Beyaz eşya servis ücreti yasal mı sorusunun yanıtı açık ve nettir. Zira değişkenlere bağlı olarak bir dizi farklı adımı içeren tüm süreçler için beyaz eşya servis ücreti yasal durumda. Öte yandan bu kapsamdaki fiyatlama bazı kıstaslar taşır, çeşitli özelliklere bağlıdır ve belirli sınırları aşmaz. Önceki yıllarda tüketiciyi bilgilendirmeden art niyetli olarak yüksek meblağalarda beyaz eşya servis ücreti taleplerine karşı örnek teşkil eden dava sonuçları vardır ve genel itibarıyla kanunların dışındaki hareketler yetkili servisler açısından hukuki sonuçlar doğuracaktır. Tüketicinin önceden bilgilendirilmesi, doğru, samimi ve net iletişim, olası sorunların önüne geçilmesi adına beyaz eşya servisi tarafından mutlak suretle gözetilmelidir.

Merkez Beyaz Eşya Servis

Merkez Beyaz Eşya Servis Beyaz Eşya Tamir Servisi güvenilir servis ağı ile hizmetinizde. İhtiyaç duyulan servis hizmeti Merkez Beyaz Eşya Servis ile yanınızda.